Ekonomi

ABD Hazine Bakanı Yellen ile SVB için kritik görüşme

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Yellen’ın düzenleyici kurumların yetkilileriyle görüştüğü bildirildi.

Açıklamada Yellen’ın ABD Merkez Bankası (Fed), ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ve Para Kontrol Ofisi (OCC) yetkilileriyle SVB çevresindeki gelişmeleri görüşmek üzere bir araya geldiği kaydedildi.

Yellen, toplantıda bankacılık düzenleyicilerinin konu ile ilgili olarak gerekli adımları atacaklarına güveninin tam olduğunu, bankacılık sisteminin dayanıklılığını sürdürdüğünü ve düzenleyicilerin bu tür olaylarla başa çıkmak için etkili araçlara sahip olduğunu belirtti.

Hisse fiyatı, SVB’nin 21 milyar dolarlık tahvil pozisyonunu yaklaşık 1,8 milyar dolar zararla kapatması ve 2 milyar dolardan fazla sermaye toplayacağını açıklamasının ardından dün yüzde 60’tan fazla değer kaybetmişti.

Bazı girişim sermayesi yatırımcılarının şirketlere paralarını bankadan çekmelerini tavsiye etmesinin ardından banka vadeli işlem piyasasında kaybetmeye devam edince işlemleri askıya alındı.

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun (FDIC) ise SVB’ye kayyum atandığını açıklaması piyasalarda düşüşe neden oldu. FDIC’den yapılan açıklamada, SVB’nin bu yıl iflas eden ilk FDIC sigortalı kurum olduğu kaydedildi.

SVB’nin iflası, 2008 küresel mali krizinden bu yana ABD’de kaydedilen en büyük iflaslardan biri olarak tanımlandı.

canikhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu