Ekonomi

Fed baskısı altında

Altın, Fed’in enflasyonla ilgili ataklarına devam edeceğine dair kararlı açıklamalarının ardından daha fazla faiz artışının geleceği beklentisiyle üst üste ikinci haftayı da kayıpla kapatmaya hazırlanıyor.

Spot altının onsu 1824 dolardan işlem görüyor.

Kıymetli metal, ABD verilerinin hala sıkı bir işgücü piyasasına ve devam eden fiyat baskılarına işaret etmesiyle bu yıl tüm faydalarını toparladı.

Fed’in hafta ortasında açıklanan son toplantı tutanakları yeni artışlara işaret ederken, yatırımcıların Fed’in Çarşamba günü yayınlanan son toplantısına ait tutanaklar yeni faiz artırımlarına işaret ediyor.

Yatırımcılar, faiz artış patikasına ilişkin daha fazla ipucu için daha sonra açıklanacak bireysel tüketim harcaması rakamlarını inceleyecek.

Fed’in enflasyonla mücadele vurgusu doların güçlenmesini desteklerken tahvil faizleri de yükseldi. Bu durum, dolar ve tahvil getirileri ile ters orantılı olan altına olan ilgiyi azalttı ve 2020’den bu yana en düşük seviyesine gerileyen spot altına dayalı ETF’lerden çıkışlara yol açtı.

Altın, Ocak ayında enflasyonun gerilediğine ve ekonominin soğuduğuna dair bilgilerin ardından fiyatlanırken, Şubat ayında Fed yetkililerinin enflasyonla mücadelede sona gelinmediğine dair ısrarlı açıklamalarının ardından yeniden düşüşe geçti.

haber-sariyahsi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu