Haber

Leylekleri Yüksekova’da karşılama

Leylekleri Yüksekova’da karşılama

Kuş cenneti Nehil Reeds bu yıl da misafirlerini ağırlamaya devam ediyor.

Leylekleri görmeye gelen bir vatandaşın şarkı söylemesi renkli görüntüler oluşturdu.

HAKKARI – Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki Nehil Sazlıkları’na göçle farklı türde kuşlar gelmeye başlarken, sazlıkların kenarında kuşlar için şarkı söyleyen bir vatandaş renkli görüntüler oluşturdu.

Her yıl bölgeye göç eden kuşlar arasında başta leylek olmak üzere Yüksekova’ya renk katıyor. Göç yoluyla gelen yüzlerce leylek korunaklı Nehil Sazlıkları’nda konaklıyor. Sarı çiçeklerle bezeli sazlık alanda konaklayan kuşlar, bölge halkından büyük ilgi görüyor. Nehil Sazlıkları’na gelen bir vatandaş, sarı çiçekler içinde sıra halinde duran leyleklerin önünde durup Kürtçe müzikler söyleyerek renkli görüntüler oluşturdu.

Leyleklerin Yüksekova’ya çok yakıştığını belirten Ali Yiğit, “Yüksekova kuş cennetindeyiz. Birçok kuş türüne ev sahipliği yapan Nehil Sazlıkları rengarenk manzaralar sunuyor. Dağlarda karın görüntüsü ile 4 mevsim bir arada yaşanıyor. Şu anda Harika ve muhteşem manzaralar sunuyor.Göç yoluyla gelen yüzlerce leylek.” Şu anda Yüksekova Ovası’nda konaklıyor. Yakında bu görüntüleri görmek için buraya geldik. Kendisini herkese tavsiye ediyoruz.”

Leylekleri yakından görmek için bölgeye gelen Viyan Orhan, “Bahar gelince leylekler göç ederek buraya gelir. Burası şu anda çok sayıda leyleğe ev sahipliği yapıyor. Burası zaten koruma altında. Sağda karlı dağlar var. yanı başımızda” Muhteşem görüntüler sunuyor. Yerli ve yabancı turistler de gelip burada fotoğraf çektiriyor. Buraya ziyarete geldik ve o görüntüleri sosyal medya hesaplarımızdan paylaşacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu