Haber

İran Dışişleri Bakanı’nın “insan haklarını kimsenin tekelinde tutamayacağı*” vurgusu

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, hiçbir ülke veya grubun insan haklarını tekelleştirme hakkının olmadığını belirtti.

İran resmi ajansı IRNA’nın haberine göre Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Kurulu’nun 52’nci toplantısında konuşan Abdullahiyan, insan haklarının korunması ve geliştirilmesinin dünyadaki tüm ulusların ortak kaygısı olduğunu belirtti.

Abdullahiyan, hiçbir ülke veya grubun insan haklarını tekelleştirme hakkının olmadığını, diğer ülkelerin bu şekilde boyun eğdirilemeyeceğini söyledi.

İnsan haklarına saygının İran için temel ilkelerden biri olduğuna dikkat çeken Abdullahiyan, bunun milli gelenek ve görenekler ile milli ve dini bedellere dayandığını ifade etti.

İnsan haklarının bazı ülkeler tarafından bir araç olarak kullanıldığını savunan İranlı Bakan, İnsan Hakları Kurulu’nun üye ülkeler arasında işbirliği ve gerçek diyalog unsurlarına başvurarak güvenilirliğini ve etkinliğini yeniden kazanması gerektiğine değindi.

Hiçbir ülkenin insan hakları uygulamalarında kusursuz olduğunu iddia edemeyeceğini belirten Abdullahiyan, ABD’nin dünyada ilk kez “diğer ülkelere karşı çeşitli araçlar, askeri müdahaleler, darbeler ve yasa dışı ekonomik yaptırımlar” uyguladığını belirterek bunun ihlal olduğunu belirtti. insan hakları.

Abdullahiyan, polis tarafından başörtüsü kuralına uymadığı gerekçesiyle gözaltına alınan Mahsa Emini’nin ölümünün ardından başlayan gösterilerin önce barışçıl geçtiğini ancak daha sonra terör unsurlarının araya girmesiyle şiddete dönüştüğünü söyledi.

Farsça yayın yapan ABD ve İngiltere merkezli bazı televizyon kanallarının programlarıyla şiddeti ve terörü artırdığını söyleyen Abdullahiyan, bunun sonucunda 70’i güvenlik görevlisi olmak üzere saf insanların hayatını kaybettiğini ve halkın ve halkın bu duruma düştüğünü söyledi. özel mülk zarar gördü.

guceajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu