Haber

Kocaeli’de “Kaz Bayramı” hazırlıkları başladı

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde ‘Kaz Bayramı’ için hazırlıklar yapılıyor.

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, tarihi 200 yıl öncesine dayanan “Kaz Bayramı” etkinliği, Kocaeli Kent Konseyi ve mahalle sakinlerinin işbirliğiyle 27 Ocak’ta yapılacak.

Kocaeli’nin yöresel ve kültürel değerlerinin tanıtılması, gastronomik değerlerin gün ışığına çıkarılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla düzenlenen “Kaz Bayramı”, ilçede farklı etkinlikler, ikramlar ve yöresel türkülerle kutlanacak. Eserler Mahallesi meydanı.

Aylar önce kazların besiye alınmasıyla başlayan hazırlıklar, havaların soğumasının ardından hanımların imece yöntemiyle kuru hamur yapmasıyla devam ediyor.

Eseler Mahallesi’nde düzenlenecek etkinlik için kadınlar bir araya gelerek tirit olarak kullanılacak kuru hamurları açtı.

200 yıldır gelenek günümüze kadar geldi.

Her yıl Ocak ayında kutlanan Kaz Bayramı’ndan iki gün önce kesilen kazın tüyleri ve içleri temizlenir, bir gece dinlendirilen etin yağı alınır.

Bir gün dinlendirilerek suya konulan et, bayram sabahı sudan çıkarılır, şişlere dizilir, tavaya bir ölçü su konur ve ocağa sürülür.

Savaş yıllarında dahi geleneği yaşatmaya özen gösteren bölge halkı, bu geleneğin 200 yıl yaşatılmasını sağlamıştır.

haber-beykoz.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu